Haber

Akar’dan Tahıl Anlaşması’nın uzatılacağı sinyali

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna ile Rusya arasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının süresinin uzatılabileceğini söyledi. Ukrayna tahılının dünya pazarına gemilerle ihraç edilmesini sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili olarak bu hafta İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmelere değinen Akar, Rusya’nın bakan yardımcılarının, , Ukrayna ve Türkiye’nin dün ve bugün bir araya geldiğini ve görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. söylenmiş.

Akar, “Bir yandan Tahıl Anlaşması’nın uzatılması konusunda o noktaya geldik, diğer yandan orada 12 gemimiz var ve 6 geminin sağ salim iadesi için çerçeve anlaşmaya varıldı. Akar, “Ukrayna limanlarında ticari gemilerimiz ülkemize geliyor” dedi.

Akar, anlaşma sayesinde 30 milyon tonun üzerinde buğdayın ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilebileceğini kaydetti.

Türkiye ve BM arabuluculuğunda imzalandı.

BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda geçen yıl Temmuz ayında Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın süresi 19 Mart’ta uzatılmıştı. Anlaşma 18 Mayıs’ta sona eriyor.

Anlaşma, Ukrayna tahılının limanlardan dünya pazarına gemilerle taşınması için Karadeniz’de bir koridor oluşturulmasını öngörüyor.

Rusya, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik saldırılarını başlatmasının ardından Ukrayna’nın tahıl ihraç etmesine engel olmuştu. Ukrayna ve Rusya, Afrika, Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerine buğday, arpa, ayçiçeği gibi eserler ihraç eden ülkelerin başında geliyor. Rusya’nın tahıl sevkiyatını engellemesi dünya çapında gıda fiyatlarının artmasına neden oldu.

Anlaşma, yaptırımlara rağmen Rusya’nın gübre ve gıda ihraç etmesine izin veriyor. Ancak Moskova defalarca bu anlaşmaya uyulmadığından şikayet ediyor.

DW, AFP/SSB, JD

haber-ortakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu