Ekonomi

Döviz piyasaları verilere odaklanıyor

USD/TL: ABD piyasaları bugün açıklanacak ISM endüstri endeksiİstihdam piyasası verilerinden Haziran ayı SARSINTILARAçılan iş yeri sayısı ve inşaat harcamaları verilerine odaklanırken dün piyasalarda yatay bir görünüm vardı.

ABD 10 YılTahvil sakin bir tablo çizerek günü %3,96’dan kapattı. dolar endeksi(DXY) ise art arda üçüncü gününde yükselişini sürdürdü.

Bu sabaha bakıldığında, vadeli işlem piyasaları yataya yakın. Dolar endeksi hafif yükseldi.

Yurt içine baktığımızda, ülke bizim risk primimizdeİyileşmenin devam ettiği gözlenirken, akşam saatlerinde BDDK’nın bankaların sermaye yeterliliği kredi risk ağırlıklarını artıran ve kredi kartlarına sınırlama getiren kararı TL’yi destekleyici nitelikte.

Bu bağlamda Dolar/TL’de 27 seviyesinin altındaki mevcut bant hareketinin devam etmesini bekliyoruz.

Avro dolar: ABD’de öne çıkan ISM verileri dışında para politikasına yön vermesi açısından izlenecek istihdam piyasası verilerinden biri olan JOLTS’ta açılan iş sayısı bugün açıklanacak. Veriler öncesi risk iştahında bir bozulma yok.

Diğer taraftan Besledi Üyelerinden resesyona girmeyeceğine dair iyimser açıklamalar geliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4’ün altında.

Avrupa yakasına bakıldığında; ECB’den lagardeEnflasyonla mücadelede uzun bir yol kat edildiği ve hedefe yaklaşıldığı, açıklanacak finansal verilerin analizine göre hareket edileceği açıklandı.

Ayrıca, Avro bölgesinde öncü olan Temmuz ayı TÜFE veriler dün izlendi. Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE beklentilere paralel olarak %5,5’ten %5,3’e geriledi.

Son olarak hafif baskı altında olan paritedeki teknik seviyelere bakıldığında 1.1030 bölgesi aşılırsa 1.1070 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Aşağıda 1.0945 ve 1.09 ardışık pekiştirme konumundadır.

Ons Altın/Dolar:Haftaya yükselişle başlayan pahalı metal, günü %0,3 primle 1.965 seviyesinden kapattı.

Öte yandan teknik olarak net bir yön gösteren bir kırılma olmadı. Bilgiye dayalı hareketlerin ön plana çıktığı bir ortamda ABD’de -özellikle ISM’de- açıklanacak bilgiler volatilite yaratabilir.

Değerli metalde iyi rakamlar 1.940 seviyesini sorgulatabilir. Dayanak noktası da 1.932 civarında. Tepede, 1.980/84 bölgesi güçlü bir direnç konumunda.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu