Haber

İran, İsrail’in Gazze’ye nükleer bomba atma tehdidine tepki gösterdi

İran Atom Enerjisi Örgütü Lideri Muhammed Selami, İsrailli bakanın “Gazze’ye nükleer bomba atılmasının da olasılıklar arasında olduğunu” söylemesine tepki göstererek, Birleşmiş Milletler’e (BM) İsrail’e karşı sessizliğini bozma çağrısında bulundu.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Salami, aşırı sağcı İsrail Miras Bakanı Amihai Eliyahu’nun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne karşı nükleer bomba kullanma tehdidini değerlendirdi.

Selami, “Siyonist rejimin yetkilisi nükleer silahlara sahip olduğunu itiraf etti. Daha da önemlisi, mazlum Gazze halkını tehdit ederek uluslararası hukukun en basit ilkelerine ve Birleşmiş Milletler kurallarına meydan okudu.” söz konusu.

İsrail’in nükleer silah sahibi olmasına zaman zaman bazı ülkelerin itiraz ettiğini hatırlatan Selami, “Barışı ve uluslararası güvenliği tehdit eden bu kibirli tutum karşısında BM’nin sessizliğini bozması ve ciddi kararlar alması gerekiyor.” dedi.

İsrail Bakanı Eliyahu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında nükleer bomba kullanmanın Gazze için olasılıklardan biri olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdı.

Eski Başbakan Yair Lapid, Netanyahu’yu Eliyahu’yu görevden almaya çağırdı.

Gazze Şeridi’yle ilgili skandal sözlere gelen tepkilerin ardından bir adım geri çekilen Eliyahu, nükleer bombayla ilgili açıklamasının “mecazi” olduğunu savundu.

kagithane-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu