Haber

Kahramanmaraş’ta 17 mahallede bina yıkım ve moloz kaldırma çalışmaları sürüyor

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Onikisubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki 17 mahallede depremde hasar gören ve aciliyet gerektiren binaların yıkım ve moloz kaldırma çalışmaları sürüyor.

6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yıkılan veya yıkılmasına karar verilen binalarda yıkım ve moloz kaldırma çalışmaları gruplar halinde yapılıyor.

Onikisubat ilçesine bağlı Barbaros, Yunus Emre, Yusuflar, Binevler, Hacı Bayram Veli, Hayrullah, Ağcalı, Ilıca ve Döngele mahalleleri ile Erkenez, Doğu Kent, Fevzi Paşa, İsmet Paşa, Kemallı, Elmalar, Güzelyurt ve Mahallelerde çalışmalar sürdürülüyor. Dulkadiroğlu ilçesinde Karacasu Karaziyaret mahalleleri.

Yıkılacak binalar polis tarafından şeritlerle kapatılır ve ardından binalar ağır makinelerle yıkılır.

Öte yandan ekipler, depremde yıkılan binaların enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor. Numune alınan moloz iş makineleri ile kamyonlara yüklenerek moloz depolama alanlarına gönderilmektedir.

Konut ve iş yeri sahipleri de güvenlik tedbirleri çerçevesinde yıkım ve moloz kaldırma çalışmalarını takip edebilecek. Bina sakinleri, Azerbaycan Bulvarı üzerindeki binaların yıkım sürecini yakından takip etti.

Dulkadiroğlu ve Onikisubat mahallelerindeki 33 binanın acil yıkım kararı ile yıkımının tamamlanması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu