Haber

Filistinli Çiftçi Safran Yetiştirmeye Başlıyor Üretimi İki Katına Çıkarıyor

Nablus’ta yaşayan Filistinli çiftçi Jaber Bani Taha, Batı Şeria’da ektiği safran sayesinde gelirini artırmayı başardı.

46 yaşındaki çiftçi Xinhua’ya, “Safran yetiştirme fikri, 2012 yılında safranın sağlığa faydalarını gösteren bir dizi belgesel izlediğimde aklıma geldi.”

Bu bitkiyi Batı Şeria’da ilk yetiştiren kişi olan Taha da birçok zorlukla karşılaştı.

Filistinli çiftçinin kısıtlı bütçesi safran soğanlarını yurt dışından getirmeye yetmedi. Kâr amacı gütmeyen Tarımsal Yardım kuruluşu tarafından finanse edilen bir proje, Taha’nın Hollanda’dan 17.000 safran soğanı ithal etmesine yardımcı oldu.

Satmaya yetecek kadar safran elde edebilmek için 3 yıl boyunca safran soğanı yetiştirmeye devam ettiğini söyleyen Taha, “Soğan sayısı her yıl artıyor ve üretim ikiye katlanıyor. .”

Filistinli çiftçi, yedi yıllık sıkı çalışmanın ardından safrandan yaptığı eserleri yerel pazarda satmaya başladığında kar elde etmeyi başardı.

Taha artık safran yetiştirerek kar elde etmek isteyen diğer çiftçilere de yardımcı oluyor.

Yerel halka safran soğanı sağlayan Filistinli çiftçi, onları safran yetiştirme konusunda eğitmek için bir program da başlattı.

SES 1 (Arapça): JABER BANI TAHA, Nablus’tan Filistinli çiftçi:

“Her Filistinlinin evinde safran yetiştirmek isterim. İnsan sağlığına, cilde, göze ve saça da faydalı olan safranı isteyen herkes küçük tarım saksılarına ekerek yetiştirebilir.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Gazze’den bildiriyor.

(XHTV)

orhaneli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu